Zabytki Raciborza



Figura św. Jana Nepomucena na Placu Długosza


Twórcą pomnika jest najprawdopodobniej Jan Melchior Oesterreich. Pomnik stojący na Placu Długosza pierwotnie znajdował się na dziedzińcu klasztoru dominikanek.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Rzymskokatolicki kościół parafialny w Raciborzu. Należy do dekanatu Racibórz diecezji opolskiej. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza. To tzw. kościół farny – najstarszy w Raciborzu.
Kościół pw. św. Jakuba (fasada)


Podominikański kościół pochodzący z XV wieku, który znajduje się na rynku w Raciborzu. Kościół św. Jakuba to jedyna pozostałość po klasztorze dominikanów. Jest to gotycka budowla orientowana, która posiada jedną, szeroką nawę.
Kolumna Matki Boskiej


Późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Raciborzu w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha. Kolumna została wykonana z piaskowca. Kolumnie Maryjnej przypisuje się nadprzyrodzone właściwości, legenda głosi, że jej zniszczenie zapowiadać będzie koniec świata.
Baszta więzienna


Renesansowa, powstała prawdopodobnie w 1574 roku. W latach 1896–1900 została częściowo przebudowana. Remont przeprowadzono w 1958 roku. Ostatnie prace miały miejsce w 1994 roku. 7 maja 2007 roku Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu okolicznościową dwuzłotówkę z wizerunkiem raciborskiej baszty, tym samym zaliczył Racibórz do 32 historycznych miast Polski.